ՊՈԱԿ-Ի ՏՆՕՐԵՆ ԱՐԱ ԹԱՐՎԵՐԴՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է «ԲՆՕՐՐԱՆ» Հ/Կ ԽՈՐՀՐԴԻ ԱՆԴԱՄՆԵՐԻՆ
«Բնօրրան» հասարակական կազմակերպության խորհրդի անդամներ` Հռիփսիմե Հարությունյանը և Աշոտ Ասլանյանն այսօր հյուրընկալվել են «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում։
Կազմակերպության ղեկավար Արա Թարվերդյանի հետ հանդիպման ընթացքում, որին մասնակցել է նաև՝ ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը, քննարկվել են ՊՈԱԿ-ի ենթակայության տակ գտնվող արգելոց-թանգարանների զարգացման հեռանկարային ծրագրերին առնչվող հարցեր։
«Բնօրրան» Հ/Կ-ի ներկայացուցիչներն իրենց տեսակետն են հայտնել հուշարձանների տարածքներում զբոսաշրջիկների համար ավելի գրավիչ  պայմաններ ստեղծելու վերաբերյալ։
«Բնօրրան» Հ/Կ-ի և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գործակցության հիմքը դրվել է նախորդ տարեվերջին՝ մամուլում «Զորաց քարեր» հնավայրի վերաբերյալ տեղ գտած հրապարակումներից հետո։ «Փրկենք Քարահունջը» նախաձեռնության անդամները բարձրաձայնել էին հուշարձանի տարածքից «մոտ 35 մենհիրների անհետացման» մասին։
«Բնօրրան» ՀԿ-ն և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրինությունը (2 դեկտեմբերի 2019 թ․) գործակցության ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ են ստորագրել, որով պարտավորվել են գործուն մասնակցություն ունենալ նշված հարցի պարզաբանման, ուսումնասիրման, փաստերն ու եզրակացությունները հանրությանը ներկայացնելու ուղղությամբ։
Անկողմնակալ, թափանցիկ, օբյեկտիվ աշխատանք կազմակերպելու նպատակով կողմերը որոշել էին նաև անկախ և ներկայացուցչական հանձնաժողով ձևավորել: «Բնօրրան» ՀԿ խորհրդի անդամ Հռիփսիմե Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը երկարաձգվել է մինչև ս. թ. փետրվարի 20-ը։ Հուշարձանի տարածք այցելությունն էլ հետաձգվել է եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով։
Հնավայրի տարածքում պեղումներ իրականացնող արշավախմբի ղեկավար Աշոտ Փիլիպոսյանը իր հերթին առաջարկել է ձևավորել հանրային խումբ, որը հնագետների հետ կաշխատի հուշարձանի տարածքում։
ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունը և Հ/Կ ներկայացուցիչները  քննարկել են նաև «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցին առնչվող աշխատանքային այլ հարցեր։

Hripsime Harutyunyan and Ashot Aslanyan, board members of “Bnorran” NGO were hosted today at the Service for the Prevention of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations, SNCO.
During the meeting with the head of the organization Ara Tarverdyan, which was also attended by SNCO scientific secretary, Doctor of Historical Sciences, Professor Ashot Piliposyan, issues related to potential development programs of museum-reserves of the SNCO were discussed.
Representatives of the “Bnorran” NGO expressed their views on creating more attractive conditions for tourists in the territories of monuments.
The cooperation between “Bnorran” NGO and “Preservation Service” SNCO began at the end of last year, following publications in the press about “Zorats Karer” archeological site. Members of the “Save Karahunj” initiative have voiced the disappearance of “about 35 menhirs” from the territory of the monument.
Board administrations of “Bnorran” NGO and “Preservation Service” SNCO (December 2, 2019) have signed a Protocol of understanding, which states the commitment of both sides to actively participate in the clarification and investigation of the issue, as well as to present facts and conclusions to the public.
In order to organize an impartial, transparent, and objective work, the parties also decided to form an independent and representative commission. Hripsime Harutyunyan, board member of “Bnorran” NGO, informed that the deadline for submitting applications has been extended until February 20 of this year. The visit to the monument site was delayed due to adverse weather conditions.
Ashot Piliposyan, head of expedition, in his turn, suggested that a public group be formed to work with archaeologists on the territory of the monument.