ԴԻԼԻՋԱՆՈՒՄ ԲԱՑՎԵԼ Է ՀՈՎՀ․ ՇԱՐԱՄԲԵՅԱՆԻ 95-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ
Դիլիջանի Երկրագիտական թանգարան-պատկերասրահում, օգոստոսի 17-ին, բացվել է գեղանկարիչ, թանգարանաստեղծ Հովհաննես Շարամբեյանի 95-ամյակին նվիրված՝ «Ավանդականի, արարման ու գույնի նվիրյալը» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը:
«Խոսել Հովհաննես  Շարամբեյանի մասին և ասել, որ նա  միայն արվեստագետ է կամ գեղանկարիչ՝  նշանակում է ոչինչ  չասել։ Շարամբեյանը բազմաբովանդակ անձնավորություն է եղել։  Գեղանկարիչը նրա մասին խոսելիս ասում է՝ գեղանկարիչ, ազգագարագետը՝ ազգագրագետ, այլ ոլորտի մասնագետները նրան ևս համարում են կոլեգա։ Խորհրդային փակ համակարգում նրա վարած կազմակերպչական գործունեւությունը կարելի է իր բրենդային անվանումով կոչել զարգացնող։ Այն ժառանգությունը, որը Շարամբեյանը թողել է Դիլիջանին վկայում է այն մասին, որ նա իրոք եղել է ոչ միայն մշակույթի զարգացնողը։
Շնորհակալ ենք Դիլիջանի երկրագիտական թանգարանի տնօրեն Արման Բադեյանին, որ  հնարավորություն է տվել ներկայացնել  ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում պահվող Շարամբեյանի ժառանգությունը, մեր հարգանքի տուրքը մատուցել  մեծ հայի  հիշատակին։ Շնորհակալություն նաև Ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրեն Լուսինե  Թորոյանին՝ գործակցության համար», -բացման խոսքում մասնավորապես ասել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը։
Գեղանկարչի  թոռը՝  Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը շնորհակալություն հայտնելով միջոցառման կազմակերպիչներին, նշեց, որ ՊՈԱԿ-ը և Դիլիջանի երկրագիտական թանգարան-պատկերասրահը միշտ վառ են պահել Հովհաննես Շարամբեյանի հիշատակը։ Նրա խոսքով, իր պապի  հիշատակը վառ պահելու ամենագերադրական դրսևորումն այն է, որ նրա թողած ժառանգությունը կյանք վերադառնա ու ապրի։
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի, Դիլիջանի Երկրագիտական թանգարանի և  Հովհ․ Շարամբեյանի ժառանգների նախաձեռնությամբ անցկացվող միջոցառմանը ներկայացվել են արվեստագետի գեղանկարները, լուսանկարները, անձնական իրերը,  գեղանկարչի կյանքը։
Նկարչական գործունեությանը զուգահեռ, Շարամբեյանը հավաքել, պահպանել ու սերունդներին է փոխացնել հայ ժողովրդի կենցաղի, արվեստի արժեքավոր նմուշներ: Ազգային մշակույթը պահպանելու նպատակով հավաքել է  հայկական ժողովրդական արվեստի նմուշները, իր շուրջն է համախմբել   ասեղնագործության, փայտի, գորգագործության, արծաթագործության, բրուտագործության և այլ ոլորտների վարպետների՝  առաջնորդել նրանց  դեպի ազգային մշակույթի ակունքները:
Երեկ  Հովհ․ Շարամբեյանի ծննդյան 95-ամյակին նվիրված «Հացին երգը» խորագիրը կրող միջոցառում էր անցկացվել  նաև Ժողովրդական արվեստների թանգարանի Դիլիջանի մասնաճյուղում։

AN EXHIBITION HAS BEEN OPENED IN DILIJAN DEDICATED TO HOVHANNES SHARAMBEYAN’S 95TH ANNIVERSARY
An exhibition was opened at Geological Museum and Art Gallery of Dilijan on August 17, entitled “Adherent to the tradition, creation and color” dedicated to the 95th anniversary of the painter, museum-creator Hovhannes Sharambeyan.
“To talk about Hovhannes Sharambeyan and say that he is only an artist or a painter  means to say nothing. Sharambeyan was a multy-faceted person. When a painter speaks about him he says he is a painter, the ethnographer says he is a ethnographer, specialists in other fields consider him a collegue. His organizational activities in the closed Soviet system can be called developing under his brand name. The heritage  he left to Dilijan proves that he was really not only the developer of culture.
We are grateful to Arman Badeyan the director of the Geological Museum of  Dilijan for giving us the opportunity to present Sharambeyan’s heritage which is  kept in the SNCO funds, to pay our respect  to the memory of the great Armenian. Thanks also to Lusine Torosyan the director of the  Folk Arts Museum,- Ara Tarverdyan  the director of the “Protection Service” SNCO, said in his opening speech.
The painter’s grandson Narek Van Ashughatoyan thanked the organizers of the event and said that the SNCO and  Geological Museum and Art  Gallery of Dilijan  have  always kept Hovhannes Sharambeyan’s memory alive. According to him, the most wonderful way to keep the memory of his grandfather alive is  the heritage he left to come back to life and live.
The event, organized by “Protection Service” SNCO,  Geological Museum and Art Gallery of Dilijan and Hovhannes Sharambeyan’s heirs, were  featured the artist’s paintings, photographs, personal belongings and the painter’s life.
In parallel with his painting activities,  Sharambeyan collected, preserved and passed on to future generations valuable works of art and art of the Armenian people. In order to preserve the national culture, he collected samples of Armenian folk art, gathered around him masters of embroidery, wood , carpet weaving, silversmithing, pottery and other fields, to lead them to the roots of national culture.
Yesterday, an event dedicated to Hovhannes Sharambeyan’s  95th anniversary  entitled  “Hacin yergy” was held at the Dilijan branch of the Folk Art Museum.