Մեծամորը և ամենահին ոսկե զարդերը
Մեծամորի հնավայրում, ավելի քան հիսուն տարի ընթացող պեղումների ընթացքում բացվել են պարսպապատ միջնաբերդ` պալատական և տնտեսական շինություններով, եզակի սրբարաններ` զոհարաններով, երկնային մարմինների դիտումների համար նախատեսված հարթակ-«աստղադիտարան», մետաղի մշակութային ամբողջական ցիկլ ներկայացնող հալոց-ձուլարանների «արտադրամաս», վաղ բրոնզեդարյան` հում աղյուսով կառուցված, կլոր հատակագծով կացարաններ, ուշ բրոնզեդարյան-երկաթեդարյան քաղաքային թաղամաս և հսկայական դամբարանադաշտ:
Թանգարանի հավաքածուն կազմում է շուրջ 28․ 000 առարկա, որից  8500-ը ներկայացված է հիմնական ցուցադրությունում: Այն ընդգրկում է էնեոլիթի (պղնձաքարի) դարաշրջանից` մ.թ.ա V-IV հազարամյակներից  մինչև  ուշ միջնադար` 17-18-րդ դարերը և, ըստ ցուցափեղկերի, հանգամանորեն ներկայացնում է հնագույն բնակատեղիի, ապա նաև Հին Արևելքի ու հատկապես Հայկական լեռնաշխարհի կարևորագույն քաղաքատեղիներից մեկի ռազմաքաղաքական, տնտեսական, առևտրական, սոցիալ-մշակութային պատմությունը: Թանգարանում ցուցադրվում է նաև ուշբրոնզեդարյան դամբարանի վերակազմություն:
Թանգարանի հատուկ զետեղարանում ներկայացված են ոսկուց, անագից, արծաթից, սաթից, սարդիոնից, մածուկից պատրաստված պերճանքի եզակի առարկաներ:  Մեծամորի հնավայրից են հայտնաբերվել և թանգարանի հատուկ զետեղարանում է  ցուցադրվում Հայաստանի տարածքից հայտնի ամենահին ոսկե զարդը:

During the excavations in the ancient site of Metsamor which is taking place more than fifty years, the citadel with palace and economic buildings, the unique shrines with alters, the “observatory” for viewing the celestial bodies , the “workshop” of smelters and foundries representing the complete cycle of metalworking, Early Bronze Age raw brick dwellings, with round plan, Late Bronze-Iron Age urban district and a huge tomb have been opened.
The collection of the museum consists of about 28.000 artefacts, 8.500 of which are on display in the main exhibition. It covers the Chalcolithic (Copper Stone) era, which lasted from the 5-4th mil BC to the 17-18th centuries AD-(Late Middle Ages). According to the showcases, present in detail the history of the old settlement, and also the military-political, economic, commercial, socio-cultural history of one of the most important cities of the Armenian Highlands. The museum also exhibits the reconstruction of the tomb of Late Bronze Age.
Unique luxury artefacts made of gold, tin, silver, amber, cornelian, paste are on desplay in a special underground exhibition hall. At the ancient site of Metsamor was found the oldest gold jewelry known on the territory of Armenia, which is displayed in the special hall of the museum.