«Պատմամշակութային արգելոց թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը՝ Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի հետ համատեղ, Ձեզ է ներկայացնում «Ընդհատված աղոթքի բրոնզե արձագանքը» խորագրով բացառիկ ցուցադրություն և համերգ, որը տեղի կունենա Հուլիսի 13-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում:
Ժամանակավոր ցուցադրությունը նվիրված է Գնդեվանքի վանական համալիրի կրթամշակութային, հոգևոր գործունեության, ժառանգության հանրահռչակմանը:
Կցուցադրվի 1981թ հայտնաբերված հավաքածուն` 43 միավոր առարկա:
Ցուցադրության ժամանակ կօգտագործվեն նաև միջնադարյան ձեռագրերում և այլ նյութերում առկա Գնդեվանքին առնչվող նյութերի, լուսանկարների, չափագրությունների կրկնօրինակները, ինչպես նաև ավանդազրույցներ, ոչ նյութական մշակույթի այլ տարրեր, որոնք կներկայացվեն ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ:
Ցուցադրությանը կհաջորդի համերգային մասը՝ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի, <<Հովեր>> պետական կամերային երգչախմբի և դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի մասնակցությամբ:

The “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-reservations” SNCO in cooperation with the National Center of Chamber Music /SNCO/, presents an exclusive exhibition and a concert entitled “The bronze response to interrupted prayer”, which will take place on 13 July 2022, in the “Zvartnots” historical and cultural museum-reserve.
The temporary exhibition is dedicated to popularizing the educational, cultural, and spiritual activities and heritage of Gndevank monastery. The collection of 43 items discovered in 1981, will be on display.
During the exhibition, the copies of materials, photos, and measurements related to Gndevank in medieval manuscripts and other materials will be used, as well as oral histories, and other elements of intangible culture, which will be presented using modern technologies.
The exhibition will be followed by a concert with the participation of the National Chamber Orchestra of Armenia, “Hover” State Chamber Choir, and pianist Hayk Melikyan.
Conductor: Luke Baghdasaryan, Switzerland
The event will take place on 13 July 2022, in the “Zvartnots” historical and cultural museum-reserve.