ՏԵՂԻ ՈՒՆԵՑԱՎ «ԸՆԴՀԱՏՎԱԾ ԱՂՈԹՔԻ ԲՐՈՆԶԵ ԱՐՁԱԳԱՆՔԸ» ԽՈՐԱԳԻՐԸ ԿՐՈՂ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄԸ
Հունիսի 13-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում տեղի ունեցավ «Ընդհատված աղոթքի բրոնզե արձագանքը» խորագրով եզակի մշակութային միջոցառում՝ ցուցադրություն և համերգ։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր՝ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայութուն»  ՊՈԱԿ-ի և Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի համագործակցության շրջանակներում։
«Զվարթնոց»  արգելոց-թանգարանի ժամանակավոր  ցուցադրությունների սրահը  վերանորոգվել, թանգարանային լուսավորության նոր համակարգով վերազինվել է հատուկ՝ «ԸՆԴՀԱՏՎԱԾ ԱՂՈԹՔԻ ԲՐՈՆԶԵ ԱՐՁԱԳԱՆՔԸ»   խորագրով  ցուցահանդեսի համար։
Երեք ամիս ընթացող մաքրման, վերականգնման, կոնսերվացման աշխատանքներից հետո, այցելուներին ներկայացվեց 1981թ  Գնդեվանքի տարածքից հայտնաբերված եկեղեցական և աշխարհիկ 41 միավոր թանգարանային առարկա՝ բրոնզե մոմակալներ, աշտանակներ, կանթեղներ,  ջահ, ծնծղաներ,  քշոցներ, ինչպես նաև պղնձե թասեր, ջրամաններ, հավանգ, բրոնզե ասպանդակներ, նաև ճենապակե 4 թաս և 1 ափսե, որոնք թվագրվում են չինական Մին հարստության ժամանակաշրջանով։
Ցուցադրությանը հաջորդեց համերգային մասը՝  Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի,  «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի և դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի մասնակցությամբ, նվագախմբի դիրիժորը՝  Լյուք Բաղդասարյանն  էր։
Միջոցառմանը ներկա  էին պետական այրեր, ՀՀ հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, մշակույթի գործիչներ։

A unique cultural event titled “The bronze response to interrupted prayer”, an exhibition, and a concert took place in “Zvartnots” historical and cultural museum-reserve.
The event was organized in cooperation with the “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-reservations” SNCO and the National Center of Chamber Music /SNCO/.
The temporary exhibition hall of the “Zvartnots” historical and cultural museum-reserve was renovated, and equipped with a new lighting system, especially for the exhibition titled “The bronze response to interrupted prayer”.
After three months of cleaning, restoration, and conservation works, 41 church and secular museum objects discovered in the territory of Gndevank in 1981 were on display. The artifacts are as follows: bronze candle sticks, candelabrums, lanterns, torches, cymbals, flabellum, copper bowls, water pots, mortars, and bronze stirrups. Four porcelain bowls and 1 plate were also found, dating to the Chinese Ming wealthy period.
The great concert followed the exhibition with the participation of the National Chamber Orchestra of Armenia, “Hover” State Chamber Choir, and pianist Hayk Melikyan, conductor of the orchestra was Luke Baghdasaryan/ Switzerland/.
State officials, representatives of the Republic of Armenia’s accredited diplomatic corps and famous personalities were present at the event.