Պեղումներ Քանագեղի ավերված դամբարանադաշտում
Սևանա լճի արևմտյան ափամերձ տարածքում, Սևան-Վարդենիս մայրուղին հատող, Երանոս գյուղից մոտ 5,5 կմ հյուսիս ընկած և Կարմիրգյուղ ու Գեղարքունիք համայնքների վարչական տարածքների սահմանաբաժանին գտնվող Քանագեղի բնակատեղին ու դամբարանադաշտը վաղուց հայտնի են մասնագետներին: 1960-ական թթ. այստեղ չափագրման աշխատանքներ է իրականացրել հնագետ Գեդեոն Միքայելյանը, իսկ 1981 թ. մայրուղու շինարարության ժամանակ բացված 2 դամբարաններ պեղել է հնագետ Գրիգոր Արեշյանը: Դամբարանադաշտը զբաղեցնում է մի-քանի տասնյակ հեկտար տարածք, որի զգալի մասը 1980-ական թթ. մելիորացիոն աշխատանքների արդյունքում զրկվել է արտաքին հատկանիշներից: Հնավայրում պեղումները շարունակվել են 1999-2002 թթ. ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի արշավախմբի կողմից (ղեկավար՝ Աշոտ Փիլիպոսյան):
Արշավախմբի ղեկավար, գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանի խոսքով․ «Պեղված 9 դամբարանները քարաշար կրոմլեխներով քարարկղային դամբանախցեր են, անհատական և խմբային թաղումներով: Հայտնաբերված հնագիտական նյութերը բազմազան են և վերաբերում են մ.թ.ա. XV-IX դդ.: Լավ պահպանվել է նաև հնամարդաբանական և հնակենդանաբանական նյութը:  Այս ժամանակահատվածում պեղված գտածոների մեջ առանձնանում է զարդերի ձուլման երկփեղք կաղապարը, որով այսօր էլ հնարավոր է 7 տեսակի պերճանքի առարկաներ պատրաստել»:
Վերջին պեղումներից շուրջ 20 տարի անց, 2021 թ. մայիսին, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Գեղարքունիքի մարզային ծառայության աշխատակիցները հնավայրի տարածքում արձանագրեցին գանձախուզության փաստ: Կազմվեցին համապատասխան փաստաթղթեր և գործը հանձնվեց ոստիկանություն: Գանձախույզները տեխնիկայի օգնությամբ հեռացրել էին դամբանաթմբի մի մասը և մասամբ տեղաշարժել ծածկասալերը: Ավելի անել նրանց չեր հաջողվել: Վնասված հուշարձանը հրատապ պեղելու նպատակով Երևանի քաղաքապետարանի «Էրեբունի» պատմահնագիտական թանգարանին ՀՀ Գիտության կոմիտեի կողմից հատկացված ենթակառուցվածքի պահպանման և զարգացման գիտական ծրագրի միջոցներից առանձնացվեց գումար և թանգարանի, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ու ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության ու ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատողներից ստեղծվեց հնագիտական արշավախումբ (ղեկավար՝ հնագետ, պատմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյան, անդամներ. հմնամարդաբաններ՝ պ.գ.թ. Ռուզան Մկրտչյան, Հասմիկ Սիմոնյան, հնագետ՝ պ.գ.թ. Բեն Վարդանյան, վերականգնող՝ Տիգրան Զաքյան, հնագետ Լուսինե Ալեքսանյան, Ճարտարապետ՝ Արտակ Հախվերդյան), որը 2021 թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր և 2022 թ. հուլիս ամիսներին իրականացրեց դրա պեղման աշխատանքները։
Աշոտ Փիլիպոսյանը նշում է․ «պեղման ընթացքում բացվեցին մոտ 15,0 մ տրամագծով քարաշար կրոմլեխը և նրա կենտրոնում տեղակայված 2 դամբանախցերը: Դրանք խմբային թաղումներ են պարունակում և, ըստ նախնական հետազոտման արդյունքների, վերաբերում են մ.թ.ա. XV/XIV – մ.թ.ա. III/II դդ.: Հայտնաբերվել է հարուստ հնագիտական և հնամարդաբանական նյութ: Երկու դամբանախցերից միասին պեղվել են շուրջ 25 անհատների բավական լավ պահպանված կմախքներ, բրոնզե ճակատակալներ, թռչունների ցանցկեն բրոնզե արձանիկներ, ապարանջաններ, մատանիներ, ուլունքաշարեր, խեցեղենի բեկորներ, ծովախեցիներ և այլն։  Նյութերն արդեն մաքրվում են, վերականգնվում, ամրակայվում ու մշակվում»:

Excavations in the ruined necropolis of Kanagegh
The settlement and necropolis of Kanagegh, located on the western coast of Lake Sevan, crossing the highway Sevan-Vardenis, about 5,5 km north of Yeranos village and on the border of the administrative areas of Karmirgyugh and Gegharkunik communities, have been known to experts for a long time. Archeologist Gedeon Mikayelyan carried out measurements here in the 1960s, and during the construction of the highway construction, the two opened tombs were excavated by archeologist Grigor Areshyan. The necropolis occupies an area of several tens of hectares, a significant part of which was deprived of its external features as a result of reclamation works in the 1980s. Excavations at the necropolis were continued from 1999 to 2002 by the expedition of the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences (headed by Ashot Piliposyan).
According to the leader of the expedition, a Doctor of Historical Sciences, Professor Ashot Piliposyan: “The nine (9) excavated tombs are stone tombs with cromlechs, individual and group burials. The found archaeological materials are diverse and date to the 15th-9th centuries BC. The paleoanthropological and paleontological material is also well preserved. The twofold mold for molding jewelry stands out, among the excavated finds during this period, and today it is still possible to make seven (7) types of jewelry with it.”
About 20 years after the last excavations, in May 2021, the employees of the regional service of Gegharkunik province of the “Service for the protection of historical environment and cultural museum-reservations” SNCO of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia recorded a fact of treasure hunting in the area of the cemetery. Relevant documents were drawn up and the case was handed over to the police. The treasure hunters had removed a part of the tomb with the help of equipment and partially moved the grave slabs. They failed to do more. In order to excavate the damaged document urgently, money was allocated from the resources of scientific programmes for the maintenance and development of the infrastructure allotted by the Science Committee of the Republic of Armenia to the “Erebuni” Historical and Archaeological Museum of Yerevan Municipality and an archaeological expedition was created from the scientific researchers of the museum, “Service for the protection of historical environment and cultural museum-reservations” SNCO and the Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia ( headed by: Archeologist, Doctor of Historical Sciences, Professor Ashot Piliposyan, members: Paleoanthropologists: Ph.D., Ruzan Mkrtchyan, Hasmik Simonyan, and archaeologist, Ph.D. Ben Vardanyan, restorer Tigran Zakyan, and archeologist Lusine Alexanyan, architect Artak Hakhverdyan/ carried out the excavations in October-November 2021 and July 2022.
Ashot Piliposyan says: “During the excavation, the stone cromlech with a diameter of about 15.0 m and two (2) burial chambers located in its center was opened. They contain group burials and, according to preliminary research results, refer to the 15th-14th centuries BC and the 3rd-2nd centuries BC. Rich archeological and paleoanthropological material was found. The well-preserved skeletons of about 25 individuals, bronze forehead adornment, bronze statuettes of birds, bracelets, rings, a string of beads, pottery fragments, seashells, etc., were excavated from the two (2) tombs. The materials are already cleaned, restored, fixed, and processed”.