«STARMUS FESTIVAL VI. 50 տարի Մարսի վրա 2022» աստղագիտության, տիեզերական ուսումնասիրությունների, երաժշտության, արվեստի միջազգային փառատոնի մասնակիցները, այսօր՝ սեպտեմբերի 4-ին, այցելել են «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան:
Այցի շրջանակներում «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի էքսկուրսավար Մարգարիտա Գրիգորյանը մասնակիցներին ծանոթացրել է` թանգարանում ցուցադրված հնագիտական նյութին, «Մեծամորի ոսկին» խորագիրը կրող ցուցադրությանը, և ներկա պահին հայ-լեհական արշավախմբի կողմից իրականացվող հնագիտական պեղումներին:

A “Starmus” Sunday at “Metsamor” Historical and Archeological Museum-Reserve
Today, on September 4, 2022 the participants of the “STARMUS FESTIVAL VI. 50 years on Mars, 2022” (an International Festival of astronomy, space exploration, music and art) visited “Metsamor” Historical and Archeological Museum-Reserve.
Within the framework of the visit the tour guide of “Metsamor” Historical and Archeological Museum-Reserve Margarita Grigoryan introduced the participants to the archaeological materials exhibited in the museum, including the exhibition entitled “The Gold of Metsamor”. The guests were also introduced to the archaeological excavations carried out by the Armenian-Polish expedition these days.