Ընթացքի մեջ են Հանրապետության մի շարք պատմական հուշարձանների ուսումնասիրման, պեղման, ամրակայման աշխատանքները:
29 Սեպտեմբեր 2022
• 51
Հայաստանի Հանրապետության մի շարք հուշարձանների ուսումնասիրման, նորոգման, ամրակայման և վերականգնման համար 2022 թվականին կառավարությունը հատկացրել է շուրջ 236 միլիոն ՀՀ դրամ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանի խոսքով` 2023 թվականի համար այս ոլորտում նախատեսված է հատկացնել մոտ 400 միլիոն դրամ: Նպատակն է առաջիկա տարիներին հուշարձանների ամրակայման, պատմական տեսքով պահպանության և վերականգնման համար հատկացնել մինչև 1 մլրդ դրամ:

Research, excavation and fixing works of a number of historical monuments of the Republic are in progress.
29 September 2022
• 38
In 2022, the government allocated about 236 million AMD for the study, repair, fixing, and restoration of a number of monuments of the Republic of Armenia. According to Harutyun Vanyan, Head of the History and Cultural Monuments Reservation Department of the Ministry of Education, Culture, Sports, and Science of Armenia, about 400 million AMD are planned to be allocated in this field in 2023. The goal is to allocate up to 1 billion AMD for the fixing, preservation, and restoration of monuments in the coming years.